Badem Yağı Sakal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Badem Yağı Sakal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Sakal, Doğal olarak sakal çıkarmada badem yağı, üretimi sağlanan sağlık açısından birçok faydası bulunan bir yağdır. Bu yağ içerisinde bulunan olan A vitamini ve K vitamini sayesinde oldukça fayda sağlar ve cilt sağlığımızı korur. Badem yağı iki tür olarak elde edilir, bu yağlar acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak bilinmektedir. Genel olarak tercih edilen badem yağı tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağı cilt sağlığı açısından bazı cilt kremlerinin yapımında ve genel olarak kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılır. Ayrıca badem yağının içerisinde yüksek oranda protein kaynağı olan kalsiyum minerali, potasyum minerali, magnezyum minerali manganez, çinko mineralleri bulunmakta olup sağlığa faydası bir hayli fazladır. Badem yağı doğal olarak kullanımıyla yara iyileştirici, etkisi, enfeksiyon giderici etkisi, kan basıncını arttırıcı etkisi, yanıkları iyileştirici ve cildi yumuşatıcı etkilere sahiptir. Badem yağı sakal bakımında etkili olan bir yağdır. Sakal bakımında erkeklerin tercihi olarak ilk sırada yer alır. İş hayatından dolayı sakal bırakmak zor olsa da genel olarak düşünüldüğü zaman serbest olarak çalışan kişilerin bırakmış olduğu sakalların bakımında kullanımı sağlanır. Badem yağı sakalların daha canlı görülmesini olanak sağlar, sakalların daha gür çıkmasına olanak sağlar bunların yanı sıra erkeklerde sakal çıkmayan bölgelere uygulanmasıyla sakal köklerini besler ve yeniden o bölgede sakal oluşumunu etkilemektedir. Bu nedenle de sakal bakımı yanında bıyık bakımı içinde önemli etki sağlar.

Badem yağı sakal bakımı için kullanımı: Doğal olarak elde edilen badem yağının bulunmasıyla alınan badem yağı kullanımına şüphe duymadan başlanması gerekir. Avuç içerisine alınan bir miktar badem yağı sakal bölgesine sürülür ve elle iyice yedirilir. Bu işlem sakal bölgesine uygulama yapıldıktan sonra iki saat buyunca sakal bölgesine su değdirilmez sakalların iyice badem yağını emmesi için beklenir. Bu yöntem en kolay uygulama yöntemidir. Bunun yanı sıra badem yağı sakal bakımı amacıyla başka yağlarla da karıştırılarak uygulanabilir. Bunları belirtecek olursak eğer, bir miktar badem yağının içerisine birkaç diş sarımsak ezilerek ilave edilir ve bu karışım bir ay süreyle kapalı bir kap içerisinde hava almayacak şekilde bekletilir ve bu süre sonrasında sarımsak özlü badem yağı elde edilmiş olacaktır. Hazırlanmış olan badem yağlı sarımsak karışımlı yağ sakal bakımı için oldukça fayda sağlar. Hazırlanmış olan badem yağı sarımsak karışımı sarımsaktan dolayı oluşan kokunun sizleri rahatsız etmesi görülebilir fakat oluşan kokuyu engellemek amacıyla karışımın içine birkaç damla lavanta damlatarak hem koku giderilir hem de karışım biraz daha güçlenmesi sağlanır.

Badem yağı sakal bakımı yapımında oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır ve yukarıda belirtilen karışımın yanı sıra farklı olarak hazırlanan karışımlar da bulunur. Sakalınızın az çıkan yerlerinde sakalların gür çıkmasını sağlamak amacıyla ve hızlı sakal çıkartmak için, sakal bakımı yapımında aşağıda belirtilecek olan karışımlarda önerilmektedir.
  • 30 miligram saf badem yağı,
  • 30 miligram saf Hint yağı,
  • 30 miligram saf biberiye yağı,
  • 20 miligram avokado yağı,
Yukarıda belirtilen ve doğal olarak bulunan badem yağı, Hint yağı, biberiye yağı ve avokado yağı bir kap içerisine alınır ve güzelce karıştırılır. Her gece sakal bölgesine güzelce uygulanır ve iyice sakallara elle yedirilir. Sabah kalktığınız zamanda sakal bölgesi yıkanacaktır. Sakal bölgenize uyguladığınız bu karışım 4-6 ay sonra etkisini gösterir ve sakalınızın sağlığına kavuşmasını sağlar. Badem yağı sakal için etkisini tıraştan sonra da gösterir. Kullanımı önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Çember Sakal Modelleri

Çember Sakal Modelleri

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Sakal Uzatma Teknikleri

Sakal Uzatma Teknikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sakalı Şerif Peygamber Efendimizin Sakalı

Sakalı Şerif Peygamber Efendimizin Sakalı

Hızlı Sakal Çıkarma Teknikleri

Hızlı Sakal Çıkarma Teknikleri

Keçi Sakalı Modelleri

Keçi Sakalı Modelleri

Sakal Duası Okunuşu ve Anlamı

Sakal Duası Okunuşu ve Anlamı

Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifi

Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifi