Sakal Kıran Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sakal Kıran Belirtileri ve Tedavisi

Sakal kıran sorunu aslında hemen hemen saç kıran hastalığı ile aynı nitelikleri taşıyan fakat biri saçta diğeri ise tam olarak sakal bölgelerinde görülen bir durumdur. Oldukça eski zamanlardan beri birçok insanın büyük problemlerinden biri olan sakal kıran sorunu müdahale edilmediğinde ve gerekli önlemler alınmadığında büyüyerek çok daha büyük bir alana yayılabilmektedir. Sakal kıran sorununun günümüzde çok ilerlemiş ve saçlara bile geçtiği görülebilmektedir. Bu durum bizlere sakal kıran probleminin ne kadar tehlikeli ve ne kadar dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu göstermektedir. Sakal kıran problemi adından da anlaşılabileceği gibi direk olarak kişinin sakallarında görülen bir durumdur. Bu nedenle sakalı henüz çıkmamış olan çocuklarda ya da gençlerde bu gibi sakal hastalıklarının varlığı görülmemektedir. Sakal kıran hastalığının en büyük avantajı da erken teşhis edildiğinde diğer hastalıklara göre çok daha kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Fakat ilk başlarda çok önemsenmeyen sakal kıran hastalığı genellikle insanlar tarafından çok fazla önemsenmediği için daha büyük tehlikelere yol açarak hastalığın büyümesine ve hatta daha farklı hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Sakal kıran hastalığı aslında tam olarak bir cilt hastalığıdır. Sakal kıran hastalığında kişinin sakal bölgesinde herhangi bir yerde bölgesel olarak görülen dökülmelerdir. Bu bölgelerde meydana gelen dökülmeler genellikle kişilerde bulunan hastalığın durumuna göre farklı boyutlarda olabilmektedir. Bir kişide görülen sakal kıran dökülmesinin boyunu fındık büyüklüğünde olurken diğer bir kişide bu dökülme bir ceviz büyüklüğünde de olabilmektedir. Bu tür hastalıklar genellikle insanlarda saçlarda görülen bir hastalık olarak alışagelmiş bir durumdur. Bu nedenle sakalda görülen dökülmeler kişilerde korkuya neden olabilmektedir.

Nedenleri
  • Sakal kıran hastalığının insanlarda görülmesinin en büyük nedeni kişinin özellikle son zamanlarda ağır stres durumlarına girmesidir. Bu durum bazen kişinin eğitim hayatındaki stresli anlardan bazen de kişinin yoğun iş hayatından dolayı meydana gelen stresli durumlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir.
  • Bir diğer neden ise kişinin vücudunda bulunan diğer hastalıklardır. Sakal kıran problemi birçok zaman kendi kendine oluşmak yerine bir hastalığın neden olduğu durumlar arasında yer almaktadır. Bu soruna neden olan hastalıklardan en büyüğü ise tıbbi olarak “Alopecia Areata” olarak kayıtlara geçmiştir.
  • Bu soruna verilebilecek bir diğer önemli neden ise tabi ki kişilerin vücut bağışıklık sistemleri ile alakalıdır. Bağışıklığı düşük olan kişilerde bu tür sakal kıran problemleri çok görülmektedir.
  • Sakal kıran sorunu görülen kişilerin kesinlikle nedeni ne olursa olsun stresten uzak durmaları gerekmektedir. Bu hastalığın ilerlemesinde ve daha da sorun olmasına en büyük etkenin stres olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde kullanılacak olan yöntemler genellikle hastalığın nedeni belirlendiği zaman yapılmaktadır. Eğer hastalığın nedeni stres ise kişinin tedavilerden önce kesinlikle stres durumunu üzerinden atmalıdır. Aslında bu durumda bir tedavi sürecidir. Sakal kıran probleminde tıbbi tedavilerin yanı sıra bir de bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler ise genellikle sarımsak gibi bitkilerle yapılabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sakal ve Bıyık Bakımı

Sakal ve Bıyık Bakımı

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keçi Sakalı Modelleri

Keçi Sakalı Modelleri

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Çember Sakal Modelleri

Çember Sakal Modelleri

Cücük Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Cücük Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifi

Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifi