Sakal ve Bıyık Bakımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sakal ve Bıyık Bakımı

Sakal Bakımı, Sakal çoğu erkek için dış görünüşün önemli ürününden biri olmaktadır. Erkeğin tarzını belirlemektedir. Ayrıca birçok sakal çeşidi bulunmaktadır. Fakat genellikle çoğu erkek sadece tıraş olarak sakal bakımı yaptığını sanmaktadır. Oysaki sakal bakımı sadece tıraş olmayıp sakal için günlük zaman ayrılmalı ve onunla ilgilenilmelidir. Günümüzde gençler sakallarına düşkün olmaktadırlar. Genelde çoğu kişi görünüş için sakal bırakmaktadır. İlk olarak sakalı mahalle berberine giderek ya da evde tıraş makinesi ile tıraş olunarak düzenli aralıklar ile düzeltilmesi sakal ve cilt sağlınız açısından yeterli olmamaktadır. Aynen saçlarda olduğu gibi sakalda ve sakalın altındaki deriye de özen göstermelidir ki yüzde temiz ve düzgün görünen sağlıklı bir sakal oluşabilsin. Bundan dolayı da atmanız gereken çok kolay birkaç adım olmaktadır. İlk olarak örneğin şampuan mutlaka kullanılmalıdır. Genellikle erkeklerin sakalını yıkamadığını, yıkasa bile vücudu için kullanılan kalıp sabunlardan veya yüz temizleyicilerden kullanıldığını herkes bilmektedir. Bu şekilde kesinlikle yapmayın. Sakal için geliştirilmemiş bir ürün kullanmak hem sakalı hem de sakalın altındaki deriyi kurutarak ortaya kepeklenme, pullanma ve kaşıntı gibi cilt problemleri çıkarabilmektedir. Sakalınıza saçınıza davrandığınız gibi davranın ve onu düzenli aralıklarla nemlendirici bir şampuan veya kepek problemi görülüyor ise kepeğe karşı etkili bir şampuan ile yıkanmalıdır. Özellikle kepek problemi olduğu zamanlarda uzmanların önerisi ilk olarak sakalın ıslatılması ve ardından şampuanın uygulanması daha sonra da durulamadan önce bir süre bekletilmesi olacaktır. Durulama kısmı oldukça önemli olmaktadır. İyi bir şekilde durulanmayan ve sakalda kalan şampuan kepek problemi yaratmaktadır ya da var olan problemi çoğaltmaktadır. Sakalı birkaç defa bol su ile yıkandığından emin olunmalıdır. Ardından saç kremi uygulaması yapılmalıdır. Her ne kadar sakal kremi piyasada olsa da saç kremi kullanarak he daha yumuşamasını sağlayın hem de daha kolay taranması sağlanır.

Daha sonrasında kurulama işlemi yapılmalıdır. Kurulama konusu oldukça önemli olmaktadır. Sakalı nemli bırakmak, kireçli suyun ciltte kuruması ile cilt kuruluğuna ve bu da yukarıda bahsetmiş olduğum problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sakalda kalan suyu önce havlu ile, daha sonra da düşük sıcaklık ayarındaki bir saç kurutma makinesi ile kurutulur. Hem yıkama hem de saç kurutma ile kurutma sırasında sıcak ayarlardan kaçınmaya özen gösterilmelidir. Sıcak, cildinizin sağlıklı kalmak adına doğal olarak ürettiği yağların azalmasına sebep olur ve cildinizi tahriş eder. Ayrıca tüm bunlardan sonra sakal taranmalıdır. Tarama sırasında saç da olduğu gibi sakalda da kıl köklerini geliştirecek ve sakalın belli bir tarafta uzamasına ve buna ek olarak sakalın düzgün görünmesine katkıda bulunmaktadır. Bir de sakal bakımı için düzenli beslenilmelidir. Sakalın uzamasına katkı sağlayacak özel bir gıda olmasa da sağlıklı bir şekilde beslenmek hem saçınız için hem de sakalınız için hem de cildiniz için genel olarak yararlı olmaktadır. Ayrıca vitamin alımına oldukça özen gösterilmelidir.

Son olarak evlerinizde hava nemlendiricilere özen göstererek ev içinde kurumuş olan havayı nemlendirmek şartı ile sağlığınıza katkıda bulunur ve aynı zamanda ciltte yaşanan kurumaların da önüne geçmektedir. Özellikle kış aylarında bulunulan yerdeki havayı kurutmamak için evi aşırı derecede ısıtmaktan uzak durulmalıdır ve eğer hava nemlendirici çalıştırılmalıdır. Bu şekilde bakımlar sıra sıra yapıldığı zaman hem sıklaşır hem de daha canlı ve doğal bir görünüm kazandırır.

Sakal Bakımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çember Sakal Modelleri

Çember Sakal Modelleri

Popüler İçerikler

Sakal Uzatma Teknikleri

Sakal Uzatma Teknikleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğal Sakal Çıkarma Yöntemleri

Doğal Sakal Çıkarma Yöntemleri

Sakal Kıran Belirtileri ve Tedavisi

Sakal Kıran Belirtileri ve Tedavisi

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Çene Altı Sakal Modelleri ve Şekilleri

Çene Altı Sakal Modelleri ve Şekilleri

Sakal Beyazlaması Nedenleri?

Sakal Beyazlaması Nedenleri?